واقعیت قالیباف انتخابات رد صلاحیت احمدی نژاد

واقعیت: قالیباف انتخابات رد صلاحیت احمدی نژاد انتخابات 96 احمدی نژاد انتخابات مجلس انتخابات شوراها انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار پزشکی پیشنهاد وزارت بهداشت جهت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه‌ها ، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

ضعف قانون فعلی و دستگاههای مسوول در حمایت از بیماران، ماجرای سپیدپوشانی که منافع‌شان به خطر افتاد و غوغاسالاری می‌کنند، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

پیشنهاد وزارت بهداشت جهت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه‌ها ، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی/ پیشنهاد وزارت بهداشت جهت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه ها

عبارات مهم : سلامت

ضعف قانون فعلی و دستگاههای مسوول در حمایت از بیماران، ماجرای سپیدپوشانی که منافع ارزش به خطر افتاد و غوغاسالاری می کنند، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی و آخر پیشنهاد تعرفه ای وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه از جمله مباحثی بود که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با ایسنا به آنها پرداخت.

دکتر سیدحسن هاشمی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کارها انجام شده است در طول دولت یازدهم در حوزه سلامت گفت: البته مردم باید در این باره دهند،اما به شخصه از مجموعه کارها انجام شده است جهت سلامت مردم راضی هستم و اعتقاد دارم اگر در 10 دولت قبلی نیز به این مهمترین دغدغه اجتماعی مردم پرداخته شده است بود، در حال حاضر کشورمان یکی از موفق ترین کشورها در ارائه خدمات بهداشتی درمانی بود.

پیشنهاد وزارت بهداشت جهت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه‌ها ، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

مشکلات کار اجرایی در ایران

وی با اشاره به پرسشها کار اجرایی در کشور عزیزمان ایران افزود: کار اجرایی و مملکت داری در کشور عزیزمان ایران سخت هست. متعجبم که بعضی ها تا این حد عطش مدیریت کلان کشور را دارند؛ یا نمی دانند که کشورداری سخت است یا می دانند و علاقه زیادی به آن دارند. از آنجا که در کشور عزیزمان ایران مولفه های قدرت تعریف های خاص خود را دارد، مدیریت کردن در هر بخشی از آن سخت است.

کارهایی که بر زمین ماند و حمایت هایی که از بیماران نمی شود

ضعف قانون فعلی و دستگاههای مسوول در حمایت از بیماران، ماجرای سپیدپوشانی که منافع‌شان به خطر افتاد و غوغاسالاری می‌کنند، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به کارهای بر زمین مانده وزارت بهداشت در دولت یازدهم گفت: کارهای زیادی بود که همچنان باقی ماند و امیدوارم در دولت بعدی دنبال شود. راجع به این کارها بر زمین مانده نیز بسیار صحبت کرده ایم که از جمله آنها پایدار شدن منابع نظام سلامت، بحث بیمه ها و همچنین رعایت حقوق مردم هست. حقوق مردم در نظام سلامت از آن جهت مهم است که در مواردی که با اشکال در دریافت خدمات اعم از دارو، بیمارستان، دکتر و… با اشکال مواجه می شوند، در قانون فعلی به خوبی حمایت نمی شوند. قانون فعلی از مردم حمایت خوبی ندارد و یا دستگاه هایی که در این زمینه مسوول هستند خوب عمل نمی کنند. عنوان نظارت ها در نظام سلامت بسیار مهم است.

هاشمی در این باره افزود: همچنین بسیاری از امراض هستند که واقعا می توان آنها را به عنوان بیماری خاص تلقی کرد تا خدمات خاص ای دریافت کنند. بحث سه میلیون زوج نابارور و لزوم حمایت جدی بیمه ها از آنها نیز از دیگر مباحثی است که باید به صورت جدی دنبال شود.

انفکاک بهزیستی از وزارت بهداشت را قبول ندارم

وی بعضی معلولیت ها در جامعه و لزوم حمایت از آنها را مورد اشاره قرار داد و گفت: هرچند که مسوول پیگیری به این معلولیت ها، شرکت بهزیستی هست، ولی من شخصا این انفکاک را قبول ندارم و اعتقاد دارم خیلی از کارهای بهزیستی را ما به عنوان وزارت بهداشت باید انجام می دادیم. از جمله این مباحث حوزه سالمندان است که نیازمند نگاه و خدمات جدی هست. مجموعه این مباحث از جمله موضوعاتی بود که مردم انتظار داشتند ما انجام دهیم، ولی یا اختیار آن را نداشتیم یا اعتبار آن را.

پیشنهاد وزارت بهداشت جهت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه‌ها ، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

انتقاد و گلایه وزیر بهداشت از غوغاسالاری بعضی پزشکان

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی راجع به کارها انجام شده است جهت جامعه پزشکی در طول دولت یازدهم و علت نارضایتی بعضی از آنها با وجود این کارها گفت: جامعه پزشکی خود می دانند که ما چه کرده ایم. یکی از عواملی که در این دوره ما را بسیار خسته کرد، واکنش‌ها بعضی از سپید پوشان بود. متاسفانه این افراد خیلی غوغاسالاری کردند. این در حالی است که جامعه پزشکی شریف تر از کسانی است که شما به آنها اشاره می کنید. ما همکاران شریف و خدومی داریم که دنیا کمتر مشابه آنها را به خود دیده هست. ولی در عین حال افراد اخلاق مداری هم هستند که گاهی سکوت ارزش جهت افراد زیاده خواه، تمامیت خواه و خود پسند، وقت ایجاد کرده است.

ضعف قانون فعلی و دستگاههای مسوول در حمایت از بیماران، ماجرای سپیدپوشانی که منافع‌شان به خطر افتاد و غوغاسالاری می‌کنند، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

هاشمی افزود: هستند کسانی که به دنبال کارها انجام شده است در نظام سلامت، منافع ارزش به خطر افتاده هست. ناراحت نیستم که چنین افرادی پشت سر ما صحبت می کنند و خدمات را زیر پرسش می برند. آنچه که جهت ما مهم هست، منافع ملت هست. البته جامعه پزشکی هم بخشی از همین ملت هستند و مهم آن است که هیچ صنفی نباید هیچ گاه به پرسشها به صورت بخشی و صنفی بنگرد. همه ما یک خانواده هستیم و ایرانی هستیم. منافع مان هم کاملا به یکدیگر گره خورده هست. اینکه یک صنف هر آنچه که می خواهد حکومت برایش فراهم کند، در هیچ جامعه ای نه پسندیده است و نه شدنی.

دولت جهت پزشکان چه کرد؟

وزیر بهداشت افزود: دولت جهت جامعه پزشکی کارها خوبی انجام داد. به واسطه همین کارها بود که در طول این سه سال و نیم در رسانه های مخالف دولت به ما اهانت کردند و مدعی شدند که هرچه پول بوده، در جیب پزشکان ریخته ایم. این عنوان دروغ و خلاف واقع بود. علت آن هم حجم زیاد ساخت و سازها و تجهیزات، خدمات و همچنین کم کردن هزینه های پرداختی از جیب مردم بابت دریافت خدمات سلامت هست. این در حالیست که عده ای هم عنوان می کنند دولت جهت جامعه پزشکی کاری نکرده هست. این افراد نگاهی به تعرفه ها و درآمدهایشان بیندازند؛ البته درآمدی که از مسیر سالم به دست می آورند.

پیشنهاد وزارت بهداشت جهت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه‌ها ، سناریوسازی در آستانه انتخابات نظام پزشکی

وزیر بهداشت افزود: آن دسته ای که درآمد غیرقانونی داشتند، زیرمیزی می گرفتند یا کارهای متقلبانه انجام می دادند الان دست ارزش قطع شده است هست. این افراد هرچقدر هم ناراحت باشند، جزو افتخارات ما خواهد بود. البته امیدواریم کارها انجام شده است در زمینه کم کردن پرداختی از جیب مردم و رضایتمندی گیرندگان و ارائه دهندگان خدمات ادامه یابد.

انتخابات نظام پزشکی و سناریوسازی بعضی ها

هاشمی در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به شایعات مطرح شده است در زمینه تعرفه های پزشکی 96 و همچنین کم کردن ضریب K ، گفت: از ابتدا با هر نوع تغییری راجع به تعرفه ها در شورای عالی بیمه مخالف بودیم، چراکه یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت این بود که تعرفه ها به طور نسبی به سمت واقعی شدن نیل پیدا کرد.

فراموش نکنیم که انتخابات نظام پزشکی پیش روست و بالاخره بعضی ها در این راستا خبر تولید می کنند، روی خبرها سناریو ایجاد می کنند، کمپین راه می اندازند و بعد هم مدعی می شوند که خودشان توانستند مسئله را حل کنند. حدس من این است که این افراد از این جهت این کار را می کنند تا بتوانند تابلویی بلند کنند و فردا بتوانند رای عده ای را که سناریوسازی آنها را باور کرده اند، در سبد خود داشته باشند. من هم این شایعات را شنیده ام؛ از جمله اینکه K جراحی جهت همه رشته ها نصف خواهد شد، تعرفه ها به سابق باز می گردد یا کتاب تعرفه ها عوض کردن می کند. همه این موارد عاری از حقیقت است.

از اصرار بیمه ها تا انکار وزارت بهداشت

وی افزود: البته بیمه ها در طول 2.5 سال گذشته همواره جهت کم کردن هزینه هایشان اصرار داشتند که دخل و تصرفی در کتاب تعرفه ها صورت گرفت. در مورد بعضی رشته ها مثل هوش بری از روز اول که کار بروی تعرفه ها را شروع کردیم، بعضی از گروه های پزشکی و جراحی نقدهایی داشتند. در کنار آن بیمه ها هم مخالفت هایی داشتند.

در مورد شیمی درمانی هم همینطور. ولی باید بگویم که هنوز هیچ تصمیمی در مورد تعرفه های 96 گرفته نشده هست. اگر هم بخواهند تصمیمی بگیرند دولت مقتدرتر از آن است که گوشش بدهکار فضاسازی هایی باشد که در بعضی مطبوعات، اینترنت و کمپین های متفاوت صورت می گیرد. دولت حتما بررسی های مورد نیاز را انجام می دهد و صلاح کشور، مردم و جامعه پزشکی را در نظر می گیرد. در عین حال مسیر قانون که همان شورای عالی بیمه، شرکت برنامه و بودجه و نهایتا هیات وزیران هست، کاملا مشخص هست. بنابراین اینچنین اظهاراتی زیاد فضاسازی است.

سناریوی “صفر” بیمه ها

وزیر بهداشت افزود: البته نباید به این عنوان بی توجه باشیم که در نیمه ماه دوم از سال 96 هستیم، ولی هنوز تعرفه های پزشکی مشخص نیست. یکی از سناریوهایی که بیمه ها به آن اصرار دارند، سناریوی صفر هست. به این معنی که تعرفه ها هیچ رشدی نداشته باشد. تا امروز وزارت بهداشت بر موضع خود اصرار و پافشاری کرده است و اعتقاد است که موضعش هم کاملا منطقی است و جانبدارانه هم نیست؛ چراکه خود وزارت بهداشت بزرگترین فروشنده خدمات است و در عین حال باید از منافع پزشکان، پرستاران، آزمایشگاه، رادیولوژی و گروه های متفاوت پزشکی دفاع کند.

هاشمی افزود: با توجه به رقم فعلی تورم در جامعه، همین میزان را نیز کف انتظارمان جهت رشد تعرفه های پزشکی امسال قرار دادیم. بیمه ها باید با شرکت برنامه و بودجه صحبت کنند و جواب روشنی بیاورند. یا باید جهت رشد تعرفه ها، اعتبار بیشتری را در بودجه 96 می دیدند و یا بتوانند صرفه جویی کنند. در مجموع بحث هایی که اکنون وجود دارد، حول و حوش تعرفه های پزشکی در سال 96 است.

اگر بیمه ها و شرکت مدیریت پیشنهادی در این زمینه دهند، معطوف به این خواهد بود که بخواهند رشد را از این عدد صفر که خودشان پیشنهاد کرده اند، به کف پیشنهاد وزارت بهداشت برسانند. البته شرکت نظام پزشکی نیز عدد پیشنهادی ما را قبول ندارد. خود من هم شخصا اعتقاد دارم تورم در گروه پزشکی بیش از تورم معمول جامعه هست. این تورم به خاص در بخش شخصی نظام سلامت بسیار زیاد از تورم معمول جامعه است.

اصرار وزارت بهداشت جهت رشد 10 درصدی تعرفه ها

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به اینکه کف پیشنهاد وزارت بهداشت زیاد کردن 10 درصدی تعرفه های پزشکی سال 96 است؟ گفت: بله، کف پیشنهاد ما جهت زیاد کردن تعرفه های سال 96، 10 درصد هست، البته این پیشنهاد در شورای عالی بیمه تایید نشد، ولی همچنان معتقدیم باید این اتفاق بیفتد.

وی در آخر صحبت هایش گفت: البته همچنان تاکید داریم که “پرداختی از جیب بیماران” خط قرمز ماست. مورد نیاز است کم کردن پرداختی از جیب مردم (سهم شش درصدی مردم در شهرها و 3 درصدی در روستاها بابت هزینه های بستری) به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت، حفظ شود و ما بر آن اصرار داریم. بر همین اساس زیاد کردن تعرفه ها باید در قالب زیاد کردن حمایت بیمه ها صورت گیرد.

واژه های کلیدی: سلامت | پزشکی | بهداشت | بهداشتی | وزیر بهداشت | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs