واقعیت قالیباف انتخابات رد صلاحیت احمدی نژاد

واقعیت: قالیباف انتخابات رد صلاحیت احمدی نژاد انتخابات 96 احمدی نژاد انتخابات مجلس انتخابات شوراها انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت

دادستان کل کشور گفت: تمام روزنامه هایی که دولتی هستند و یا از بودجه عمومی استفاده می‌کنند باید در چارچوب قانون به همه نامزد وقت بدهد و نمی‌توانند فقط یک نامزد ر

نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت

دادستان کل کشور : نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت امنیت کشور احراز شده است است

عبارات مهم : امنیت

دادستان کل کشور :

نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت امنیت کشور احراز شده است است/دلایل کمیسیون تبلیغات جهت پخش ضبط شده است مناظره های انتخاباتی

نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت

دادستان کل کشور گفت: تمام روزنامه هایی که دولتی هستند و یا از بودجه عمومی استفاده می کنند باید در چارچوب قانون به همه نامزد وقت بدهد و نمی توانند فقط یک نامزد را پوشش دهند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام منتظری در برنامه نگاه یک راجع به آخرین اخبار کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات گفت: کمیسیون بموجب قانون وظیفه نظارت دارد که ترکیبی از نیروهای دولتی، قضایی و مجلس است.

دادستان کل کشور بر لزوم تعیین چارچوب مشخص جهت تبلیغات و نحوه استفاده از خدمات دولتی تاکید کرد و افزود: چون انتخابات ریاست جمهوری سراسری هست، قانونگذار تلاش داشته با هزینه کم استفاده بهتری در معرفی نامزدها انجام شود.

دادستان کل کشور گفت: تمام روزنامه هایی که دولتی هستند و یا از بودجه عمومی استفاده می‌کنند باید در چارچوب قانون به همه نامزد وقت بدهد و نمی‌توانند فقط یک نامزد ر

تعیین چارچوب جهت صداوسیما، رسانه های مکتوب و فضای مجازی

او با بیان اینکه خوشبختانه زمینه استفاده عادلانه و منصفانه در قانون آینده نگری شده است هست، اظهار کرد: کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری باید چارچوب مشخصی در استفاده از فضای صداوسیما و سایر رسانه های نوشتاری، گفتاری و اینترنت تعیین کند. در جلسه قبل چارجوب استفاده از صدا سیما مشخص شد و امرور راجع استفاده از فضای رسانه های مکتوب حرف زدیم.

عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بعضی رسانه های مکتوب متعلق به دولت هستند یا از سرمایه دولتی استفاده می کنند که باید در اختیار نامزدها قرار گیرند تا بصورت مساوی و برابر از آنها استفاده شود.

نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت

رسانه هایی که از بودجه استفاده می کنند نمی توانند فقط اخبار یک نامزد را پوشش دهند

منتظری با بیان اینکه در جلسه امشب کمیسیون تبلیغات در مورد چگونگی استفاده از روزنامه های دولتی و روزنامه هایی که از بودجه دولتی بهره مند هستند، بحث شد، گفت: تمام روزنامه هایی که دولتی هستند و یا از بودجه عمومی استفاده می کنند باید در چارچوب قانون به همه نامزد وقت بدهد و نمی توانند فقط یک نامزد را پوشش دهند. اخبار بعضی کاندیدا که زیاد گفته می شود و زیاد در اخبار هستند باید در حد خبر باشد ولی نباید جنبه تبلیغاتی داشته باشد. نحوه نشر خبر و نحوه تیتر نباید به گونه ای باشد که تبلیغ باشد. در صدا سیما هم باید فقط خبر زده شود تا از این امکانات جهت تبلیغ استفاده کنند.

دادستان کل کشور گفت: تمام روزنامه هایی که دولتی هستند و یا از بودجه عمومی استفاده می‌کنند باید در چارچوب قانون به همه نامزد وقت بدهد و نمی‌توانند فقط یک نامزد ر

دادستان کل کشور در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا روزنامه در ایام انتخابات مجاز به نقد هستند یا خیر گفت: طبق قانون انتخابات آنچه ممنوع است این است که رسانه و اشخاص مصرحه در ماده 68قانون انتخابات ریاست جمهوری، له یا علیه یک کاندید نباید مطلب پخش کنند. منتها یک بحثی داریم رییس جمهور که در آینده می خواهد مسیولیت را بر عهده بگیرد؛ این کاندیدا می خواهد به برنامه های موجود نقد کند. نقد تبلیغ له و علیه نیست. لحن نقد مشخص هست. آنچه که ممنوع است تبلیغ است که طبق قانون جرم انگاری شده است و مرجع قضایی باید نقد یا تبلیغ بودن مطالب را تشخیص دهد.

او افزود: تریبون داران و مسئولان باید تلاش کنند فضای شاد و امیدوار کننده ای جهت حضور حداکثری فراهم کنیم و در این مسیر رسانه ها و صداوسیما سهم بسزایی در این کار دارند.

نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند/ خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت

دلایل کمیسیون تبلیغات جهت پخش ضبط شده است مناظره های انتخاباتی

عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری راجع به مصوبه امشب این کمیسیون مبنی بر زنده بودن مناظره ها گفت: در جلسه قبلی دلایلی اقامه و گفته شد ما خاطره خوبی از زنده پخش شدن مناظره ها نداریم. بعضی مطالب گفته شده است و باعث التهاب در جامعه شده است هست. نگرانی بر این بود در پخش زنده مساله ای اتفاق بیافتد که اخلاق خدشه دار شود یا مطالبی مغایر جایگاه نظام و پرسشها امنیتی مطرح شود بعد با اکثریت آرا به تصویب رسید که برنامه به صورت ضبطی باشد.

به خواست افکار عمومی پاسخ مثبت دادیم

منتظری با بیان اینکه نسبت به آثار منفی مناظره های ضبط شده است اطلاع داشتیم، ادامه داد: یکی از اثرات منفی آن در جذب مخاطب است یا بعضی مطرح کنند که مطالب سانسور شده است است ولی باید توجه داشت که این پخش به صورت ضبطی نیز آثار مثبتی هم داشت. در نهایت و بعد از بررسی ها قرار شد مناظره ها به صورت ضبط شده است باشد و قیودی نیز جهت آن در نظر گرفتیم. ولی هنگامی که خبرش منتشر شد ما با یک خواست عمومی مواجه شدیم که پخش مناظره به صورت زنده باشد. از این رو مجددا در نشست امشب مطرح و با بررسی نظرات توانستیم رای را به این سو بیاوریم که پخش زنده شود.

دادستان کل کشور به درخواست نامزدها و افکار عمومی جهت پخش زنده مناظره ها اشاره کرد و گفت: البته نگرانی ها و دغدغه هایی مطرح هست. راهکاری جهت آن آینده نگری شده است و عزیزانی که در کار هستند شخصیت فرهیخته هستند و دغدغه ها را رعایت می کردند. ما در کمیسیون به خواست مردم پاسخ مثبت دادیم و با شناختی که از کاندیداها دارم می دانم وارد این مسایل نمی شوند.

نامزدهای تایید صلاحیت شده است اخلاق مدار هستند

او با تاکید براینکه نامزدهای تایید صلاحیت شده است اخلاق مدار هستند و وارد عرصه خلاف اخلاق انتخاباتی نخواهند شد، ولی طرفداران آنها هم باید رعایت کنند گفت: هنگامی که از شهرستان جهت هماهنگی تماس می گیرند تا هماهنگی در بعضی مسایل شود می گویم فردی که جهت تبلیغات حرف می زند آزاد است ولی شخصی که ممکن است در صحبت حریم را رعایت نکند دادستان شخصی با او حرف بزند و به او بگوید بنا نداریم فضا بسته باشد. در حرف هایی که زده می شود باید خط قرمزها و حریم اشخاص حفظ شود. نقد برنامه ها با الفاظ کریمانه و خوب گفته شود. اخلاق خوب را به اخلاق تند آلوده نکنیم چراکه همه در یک کشتی نشسته ایم و همه در آینده کشور سهیم هستیم و فضا را بگونه ای فراهم کنیم که مردم یکی از جریانات سیاسی را گزینش کنند.

تاکید بر رعایت خطوط قرمز از سوی مجریان و سخنرانان انتخاباتی

دادستان کل شور ادامه داد: تاکید کردیم اجرای برنامه های تبلیغاتی در شهرستان ها آزاد است و باید متناسب شرایط و قواعد باشد. نظام خطوط قرمز را تعریف کرده که مشمول بر مقدسات دینی و حریمی است که قانون اساسی مشخص کرده هست. گویندگان و مجریان می دانند خطوط قرمز چیست. اینکه یکی بیاید احکام اسلام را به سخره بگیرد و به احکام اسلام توهین کند خط قرمز است که باید رعایت شود. کسی حق ندارد هنگامی که از یک برنامه دولت انتقاد دارد، به فردی اهانت و جسارتی کند چراکه هر چیزی که حرمت شرعی دارد خط قرمز است.

او ادامه داد: در جلسه امشب علاوه بر قضیه نشریات تصمیم گرفتیم اگر کاندیداها تصمیم گرفتند در استان ها از فضا فیزیکی دستگاه های دولتی استفاده کنند، با رعایت نوبت و ضوابط آن شرکت ها مجاز هستند. نامزدها جهت استفاده از این فضاها باید برنامه و درخواست خود را به استانداران بدهند.

نه وقت و نه تمایلی جهت برخورد با رسانه ها نداریم

دادستان کل کشور در بخش دیگری از این برنامه با بیان اینکه از روزنامه ها انتظار داریم و درخواست می کنم خطوط قرمزی که کمیسیون و قانون مشخص می کند را رعایت کنند، تاکید کرد: اگر خط قرمز ها را رعایت نکنند ما طبق قانون با آنها برخورد می کنیم. قطعا رسانه ها به وسیله دستگاه قضایی رصد می شوند. اگر چنانچه مطالب آنها مغایر قانون باشد جهت انها پرونده تشکیل می شود. امیدواریم خود روزنامه ها رعایت کنند چراکه ما نه وقت داریم و نه میل به داریم که با آنها برخورد کنیم ولی در صورت تخلف ما ناچار به برخورد هستیم.

منتظری یادآور شد: در قانون انتخابات آینده نگری شده است اگر چنانچه کسی مرتکب جرمی شود، قوه قضاییه مکلف است شعب خاصی را تخصیص دهد تا این پرونده ها را خارج از نوبت به صورت فوری بررسی کنند. رییس قوه قضاییه بخش نامه ای ابلاغ کردند که ستاد به ریاست دادستان کل کشور در مرکز کشور تشکیل شود و ما از اسفند ماه کار را شروع کردیم. در قانون 18مورد جرم انتخاباتی آینده نگری شده است است همچنین یک سری تخلفات داریم. جهت اینکه فضای سالمی داشته باشیم با دست اندرکاران تبادل نظر کردیم. از زمانی که عضویت شروع شد ممکن بود تخلفاتی شود. فضا مجازی بشدت رصد می شود. تاکید کردیم اینترنت استان ها رصد شود. تخلفاتی بوده و دادستان ها مکلفند بررسی کنند وآنچه طبق قانون مربوط به پایتخت کشور عزیزمان ایران است را به پایتخت کشور عزیزمان ایران بفرستند. ما تعدادی گزارش و شکایت داشتیم که تخلفاتی شده است و وظیفه ستاد، پیشگیری و پیگیری به تخلافات هست. گزارش را به دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران و همچنین شعبه خاص دادگاه می فرستیم.

ستادها قانون انتخابات را به اعضا آموزش دهند

او راجع به رصد فعالیت های انتخابی گفت: ما از زمانی که جامعه فضا رنگ بوی انتخاباتی گرفت رصد را شروع کردیم. یک شب فیلمی جهت من فرستادند که مشخص بود تجمع انتخاباتی هست. پیامی به آن فرد دادم و گفتم این عمل ممنوع است و بعد به رسانه ها و کاندیداها تذکر دادیم که تبلیغات سریع هنگام نکنید که خوشبختانه رعایت کردند. تبلیغات الان ازاد است ولی فقط جهت صداوسیما و مطبوعات دولتی برنامه ریزی مورد نیاز بود که فردا شب جهت برنامه های تلویزیونی قرعه کشی می شود. ما انتظار داریم کاندیداها به ستادهای خود ابلاغ کنند بر خلاف قانون عمل نکنند. قانون ما را مکلف کرده با مجرم برخورد کنیم ما طالب این نیستیم شرایط به گونه ای باشد که دستگاه قضایی وارد شود. الان بنظر من یکی از کارهایی که ستادها می کنند قانون انتخابات را به اعضا ستاد اموزش دهند. اگر ستادی را بستیم به علت تخلف گله نکنند. متواضعانه می خواهیم قانون رعایت کنند و به نامزدی جسارت نکنند و بعد گله نکنند در فضای انتخاباتی آیا ستاد را بستید.

تبلیغات انتخاباتی مجازی را ۲۴ ساعته رصد می کنیم

منتظری در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی جهت پیگیری به تخلفات در اینترنت صورت گرفته است؟ اظهار داشت: نخستین کاری که در این زمینه انجام داده ایم، آن بود که رصد را جدی تر گرفته ایم و ۲۴ ساعته مطالب را رصد خواهیم کرد و در روزهای آینده از فناوری هایی استفاده می کنیم که میزان را رصد زیاد کردن دهد.

تخلفات شبکه های شناسامه دار کمتر است

او با دسته بندی شبکه های مجازی تصریح کرد: شبکه های مجازی به چند دسته تقسیم می شوند: بخشی از آنها در کشور عزیزمان ایران هستند و مدیران آن مشخص است و شناسنامه دار هستند. اگر این کانال ها تخلف کنند، ما با آنها برخورد می کنیم ولی این کانال ها تخلفشان کمتر است.

با کانال های بی شناسنامه برخورد می کنیم

این مقام عالی قضایی افزود: بعضی کانال ها هم در کشور عزیزمان ایران هستند ولی بی شناسنامه هستند و اگر ببینیم این کانال ها، تخلفاتشان ادامه پیدا کند آنها را از طریق وزارت ارتباطات می بندیم و با آن برخورد می کنیم.

تلگرام بستر فضاسازی های انتخاباتی و دروغ را فراهم می کند

منتظری با بیان اینکه دشمن از طریق شبکه های مجازی به شدت حمله می کند، خاطرنشان کرد: دشمن های از طریق این شبکه ها انواع و اقسام دروغ ها و مطالب کذب و تهمت ها را پخش می کند. آنهایی که در کشور باشند، آنها را فیلتر می کنیم. مسئله ما آنهایی است که سرورشان در خارج است که عمده آنها، خبر رسان تلگرام است که بستر فضاسازهای انتخاباتی و دروغ را فراهم می کند. اصولا نیز کسانی هم که می خواهند شیطنت کنند، از طریق خبر رسان تلگرام و شبکه هایی از این دست وارد می شوند.

برخی مدیران کانال های تلگرامی آزاد و بعضی هنوز زندانی هستند

او در رابطه با آخرین اوضاع مدیران کانال های تلگرامی ابراز داشت: چون این پرونده در حال پیگیری است و تحقیقاتش آخر نیافته، نمی توانم جزییاتش را بیان کنم ولی اجمالا می گوییم آنها کارهای انتخاباتی می کردند. اطلاعاتی به دستگاه قضایی رسید که آن کانال ها تخلفاتی انجام داده اند. ما نیز برخورد کردیم. بعضی مدیران آزاد و بعضی هنوز زندانی هستند.

مایل نیستیم امکاناتی را محدود کنیم

دادستان کل کشور در پاسخ به این پرسش که گفته شد فیلتر شدن تماس صوتی خبر رسان تلگرام به دستور مقام قضایی بوده هست. آیا این مسئله را تایید می کنید؟ بیان گرد: ما مایل نیستیم امکاناتی را محدود کنیم ولی مورد نیاز است به چند توصیه اشاره کنم. عنوان مورد اهمیت جهت ما، مسئله امنیت هست. در منطقه ای در حال زندگی کردن هستیم که در چهار طرفش، آتش جنگ و جنایت همه را به وحشت انداخته است ولی ما امنیت داریم.

گزارش هایی آمد که بیانگر خطر سیستم صوتی خبر رسان تلگرام بود

منتظری با بیان اینکه امنیت کشور عزیزمان ایران ساده به دست نیامده و نظام و مردم هزینه زیادی را جهت آن پرداخته کرده اند، یادآور شد: شبکه های خارجی و معاندان از این فضا حداکثر استفاده را جهت ضربه زدن به امینت ما استفاده می کنند. هنگامی که این سیستم صوتی به وجود آمد، بررسی هایی را انجام دادیم. تمام دستگاه های اطلاعاتی و انتظامی آمدند و دلایلی را ارائه کردند که این امکانات ممکن است علی رغم امنیت ملی ما باشد.

شورای عالی اینترنت به فیلتر شدن سیستم صوتی خبر رسان تلگرام رای نداد

او اضافه کرد: قرار شد این مسئله در شورای عالی اینترنت مطرح شود. در آنجا تصمیمی جهت فیلتر شدن گرفته نشد ولی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفته شد این مسئله خطرناک هست. با این حال، ما جهت اینکه اختلالی در امنیت کشور ایجاد نشود و بر انتخابات ما اثر نداشته باشد، آن را مسدود کردیم.

خطر خبر رسان تلگرام صوتی جهت ما احراز شده است است

این مقام عالی قضایی با بیان اینکه امنیت نخستین حرف و مهمترین مسئله جهت ما هست، گفت: نباید کوچکترین خللی در عنوان امنیت وارد شود. جهت ما احراز شده است که این سیستم بر امنیت کشور خلل ایجاد کند مگر آنکه مسئولان فنی بگویند اشکالاتش برطرف شده است است.

انتخابات مهم است ولی امنیت جهت ما مهمتر است

منتظری در پاسخ به این پرسش آیا ممکن است بعد از انتخابات سرویس خبر رسان تلگرام صوتی برطرف فیلتر شود؟ اظهار داشت: جهت ما انتخابات مهم است ولی امنیت جهت ما مهمتر است و نباید آن را در معرض خطر قرار دهیم چراکه اگر امنیت نباشد، انتخابات و زندگی و اقتصاد و… نخواهیم داشت. اگر امنیت در معرض خطر باشد عقل به ما حکم می کند که جلوی آن را بگیری. در نشست مسئولان امنیتی، اکثریت افراد آن را جهت امنیت کشور خطر دانستند.

نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند

او راجع به تعریف دستگاه قضایی از پول کثیف تصریح کرد: پول کثیفی پولی است که به ناحق و ناروا به دست آمده هست. این پول می تواند منشاهای مختلفی داشته باشد. انتخابات ممکن است هزینه های بسیاری داشته باشد. این مسئله اجتناب ناپذیر هست. ممکن است فردی دارا باشد و از دارایی خود خرج کند ولی غالب افراد این گونه نیستند. نامزدهای ما مانند ترامپ نیستند که میلیاردر باشند.

پولی ناروا در انتخابات مصرف شود، این پول کثیف است

دادستان کل کشور با بیان اینکه بخش عمده هزینه های انتخابات جهت معرفی نامزدها هستند، خاطرنشان کرد: عالی ترین راه جهت معرفی افراد، استفاده از امکاناتی مانند صداوسیما و شبکه هاست. در دوران کنونی نیز من چنین نیازی را مشاهده نمی کنم که پوستر و بنر بچسبانند. با این حال، ممکن است افراد بخواهند از اعتبارات بیت المال استفاده کنند یا از این اعتبارات به سود خویش و نابحق استفاده بکنند. همچنین ممکن است بعضی سرمایه داران کمکی کنند تا در آینده از آن بهره برداری کنند. این پول کثیف هست. اگر پولی ناروا در انتخابات مصرف شود، این پول کثیف است.

منتظری در پاسخ به این پرسش که دستگاه قضایی جهت پیگیری به مخارج انتخاباتی چه می کند؟ ابراز داشت: جهت حل این مسائل، باید از طریق وجدان عمومی عامه مردم استفاده کرد. مردم شاهد هزینه های انتخاباتی هستند. ممکن است این پرسش جهت آنها، این پرسش مطرح شود که هزینه آن تبلیغات از کجاست؟ این وجدان و قضاوت می تواند شاخصه ای جهت رای دادن به افراد باشد. کسانی که می خواهند به منصبی برسند، نباید اسراف کنند.

رسیدگی به مخارج انتخاباتی در سیاست های کلی انتخابات، دیده شده است است

او با بیان اینکه دستگاه قضایی سالم و عادل، دستگاهی است که براساس مدرک عمل می کند، عنوان کرد: دستگاه قضایی عادل نمی تواند تنها براساس گفته ها و ظواهر عمل کند بلکه نیازمند مدرک و شاهد هست. خوشبختانه پیگیری به مخارج انتخاباتی در سیاست های کلی انتخابات که مقام معظم رهبری آن را چند ماه پیش ابلاغ کردند، دیده شده است ولی آن سیاست های کلی هنوز قانون نشده است و نمی توان به آن استناد کرد. مجلس باید آن را به قانون تبدیل کند. اگر این مسئله به قانون تبدیل شود، مسئله هم حل می شود.

این مقام عالی قضایی در پاسخ به این پرسش که جهت جلوگیری از خرید و فروش رای چه اقداماتی کردید؟ یادآور شد: ماده ۳۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری، ۱۷ عنوان را جرم تلقی کرده است که از جمله آنها می توان به خرید و فروش آرا، تقلب و تزویر در اوراق رای یا صورتجلسات، رای دادن با شناسنامه دیگری، رای دادن با شناسنامه تقلبی، اخلال در روند انتخابات، تقلب در شمارش آرا، ترساندن کردن، رای گرفتن با شناسنامه فردی که حضور ندارند و… اشاره کرد. ستاد پیشگیری این مسئله را رصد می کند و برحسب مورد به این پرسشها ورود می کند.

معاونت اقتصادی دادستانی کل مفاسد اقتصادی را پیگیری می کند

منتظری در آخر و در رابطه با آخرین کارها دادستانی کل کشور جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی هم بیان کرد: ما گزارش ها را به دادسراهای مذکور ارسال می کنیم. این گزارش ها ممکن است از دستگاه های اطلاعاتی، شرکت بازرسی کل کشور یا گزارش مردمی باشند. بخشی از مفاسد اقتصادی به ریشه کارهایی بازمی گردد که در دستگاه های دولتی وجود دارد. بخش عمده ای از این پرسشها مربوط به تصمیمی است که باید گرفته شود ولی گرفته نمی شود یا دیر گرفته می شود. به عنوان نمونه باید اقداماتی در سیستم مالی گرفته شود ولی نمی گیرند. بخشی در دادستانی کل به نام معاونت اقتصادی وجود دارد که این پرسشها را رصد می کند. همچنین در معاونت اقتصادی دادستانی کل پیگیری هایی هم در گمرک انجام می دهد تا قاچاقی انجام نشود. پیگیری به این مفاسد در حوزه دادستانی نیست بلکه در حوزه دادسراهاست. ما این گزارش ها را به دادسراها می دهیم تا پیگیری کنند.

واژه های کلیدی: امنیت | قانون | تبلیغات | استفاده | تبلیغات | انتخابات | قوه قضاییه | قانون اساسی | دستگاه قضایی | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs